İşte 2018 Dünya Kupasının Merak Edilen Şehirleri

1930 yılında ilk yapılan Dünya Kupası’ndan bu yana, dünya kupası maçları ülkenin birçok şehrinde yapılmaktadır. Dünya Kupası maçlarının Rusya’da yapılmasının ardından herkeste aynı soru başladı. 2018 Dünya Kupası hangi şehirlerde sorusu, bu dünya kupasına seyirci olarak katılmayı düşünen birçok kişiyi oldukça yakından ilgilendiriyor. Rusya’nın; genel olarak soğuk bir iklime sahip olması nedeniyle, birçok şehrinde oynanabilme fırsatı sunan bir yapısı mevcuttur. Dünya Kupası maçlarının çoğunlukla, Rusya’nın başkenti olmakla birlikte aynı zamanda Avrupa’nın da kültür başkentlerinden kabul edilen Moskova’da yapılması planlanıyor. 2018 Dünya Kupası maçları; Rusya’nın hemen hemen her yerinde oynanacak.

2018 dünya kupasını yapılacağı başlıca şehirler Moskova ve Petersburg olacak mı ?

Bu yılki Dünya Kupasının yapılacağı merkezde yer alan Moskova; 12 milyonluk nüfusu ile en hareketli şehirlerden bir tanesi sayılıyor. Yaz tarihlerde sıcaklık; ortalama olarak 17 ile 19 derece arasında olacağı için oldukça rahat bir oyun havasının ortaya çıkacağı düşünülüyor. Moskova’da; Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan, Katedral, Koruyucu İsa Katedrali gibi mekanların bulunması onun aynı zamanda kültürel olarak da ilgi çekici olmasını sağlayacak. 2018 Dünya Kupası hangi şehirlerde sorusu, iyiden iyiye kafaları kurcalarken Rusya’nın; bu maçların FIFA aracılığı ile Moskova’da da yapılacağını açıklaması, bu şehri sevenler tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Dünya Kupası maçlarının yapılacağı 2. adres ise Petersburg olacak. Rusya’nın en büyük ikinci şehri olma ünvanını koruyan bu yerin kuzey Avrupa şehirlerinden bir tanesi olması nedeniyle sıcaklığı 21 dereceyi geçmediği biliniyor. 5 milyondan daha büyük bir nüfusa sahip olan Petersburg; kültürel miras olarak da herkesi kendine çekebilecek potansiyele sahiptir.

2018 dünya kupasını diğer adresleri Novgorod ve Kazan mı olacak ?

Rusya’nın en büyük şehirlerinden bir tanesi olarak bilinen nijniy novgorod şehri, 2018 Kupası’na ev sahipliği yapacak şehirler den bir tanesi olarak biliniyor. 1.250.000’in üzerinde nüfusunun olması ve Rusya’nın tarihinde büyük bir yere sahip olan bu şehir; Oka ve Volga şehirleri ile birleşmektedir. Tarihi iliklerinize kadar hissetme imkanı sunan bu şehirde; Aziz Aleksandr, Nevski Katedrali, Pojarski Meydanı, Volşaya Pokrovskaya caddesi gibi tarihi mekanlar yer alıyor. Ayrıca bu şehir nehir kenarında kurulmuş olması nedeniyle, bu bölgede keyifli zaman geçirmek oldukça mümkün. Bir diğer önemli şehir olan Kazan; Tataristan’ın başkenti olmakla birlikte, 1 milyon civarında nüfusa sahiptir. Kremlin, Sosyalizm Müzesi, Kul Şerif Camii, Tatar Şehir Müzesi gibi birçok tarihi mekana ev sahipliği yapan bu şehir; aynı zamanda 2009 yılında Rusya’nın spor başkenti de seçilmiştir. Herkesin hareketli olduğu bir gece hayatına sahip olmasa da, Kazan şehrinin futbol coşkusu ile bir araya gelebilecek ideal şehirlerden bir tanesi olduğu söylenebilir.

Yekaterinburg ve Samarra şehirleri 2018 Dünya Kupası için uygun mu ?

2018 Dünya Kupası hangi şehirlerde yapılacak sorusu cevabını buldu. 2018 Dünya Kupası’nda belki de ev sahipliği yapmayı en çok hak eden şehirlerden ikisi de Yekaterinburg ve Samara şehirleridir. Bir buçuk milyon civarında nüfusa sahip olmakla birlikte, Rusya’nın sanayi merkezlerinden bir tanesi ünvanıyla da bilinir. Bir kısmı Avrupa’da, bir kısmı Asya’da olan bu şehir; tarihi, doğal ve kültürel birçok değeri de kendi içerisinde barındırmayı başarır. Samarra şehri ise yine aynı şekilde bir milyon civarında nüfusa sahip olmakla birlikte, Rusya’nın en önemli kültür Sanayi ve politik merkezlerinden birisi olarak görülüyor. Rusya’da şu anda mevcut bulunan sayısız spor dalında üst lig maçları genellikle Samara şehrinde yapılmaktadır.

Haziran 8, 2018: posted in Genel Yorum yapılmamış

Yorum Bırakın