Rusya’nın 2018 Dünya Kupası Stadyumları Çok Konuşulacak

Hangi organizasyonun maçı olursa olsun; özellikle Sahadaki çimlerden, stadyum yapısının korunmasına kadar hemen hemen tüm faktörler ciddi bir etki yaratmaktadır. Bunun farkında olan FIFA yönetimi; dünya kupasının yapılacağı ülkelerden öncelikli olarak yeni stadyumlar yapmalarını istiyor. Dünya Kupası’na katılacak olan takım sayısının 32 olması nedeniyle, tüm bu maçların tek stadyumda yapılma imkanı yoktur. Bu nedenle mutlaka en az 12 tane stadyum yapılması FIFA yetkilileri tarafından uygun görülüyor. Dünyadaki spor alanında ciddi başarılar elde ettiğine şahit olunan Rusya, 12 tane stadyum ile Dünya Kupası’nı karşılayacak ve bunlarla ilgili gerek altyapı çalışmalarının tamamlanması, gerekse de ulaşım faktörlerinin tamamlanmasına kadar herşey ile ilgilenmektedir. 2018 Dünya Kupası stadyumları herkesin merakla beklediği konulardan bir tanesidir.

Yeni Zenit, Kazan Arena ve Strelka Stadı Kullanıma açıldı mı ?

2018 Dünya Kupası’nda oynanacak stadyumlardan bir tanesi de; Yeni Zenit Stadı olacak. Dünya kupası maçlarının bir kısmı Petersbug şehrinde yer alan yeni Zenit Stadı’nda oynanacak. Bu stadın kapasitesinin 62.000 olması futbolseverlerin hiç zorlanmadan maç keyfi yaşamasını sağlayacak. Ayrıca yeni yapılan bu Stad; 2018 Dünya Kupası için yaptırılmıştır. 2018 yılı için yaptırılan bir diğer stadyum ise; Kazan şehrinde yer alacak olan Kazan Arena Stadyumudur. Volga Nehri’nin Batı yakasında yapılan bu stad; 2013 üniversite oyunlarına da ev sahipliği yaparak kalitesini kanıtlamıştır. Bu Stadyumun kapasitesi 45.000 gibi yüksek bir rakama sahiptir. Bu nedenle 2028 Dünya Kupası için Kazan Arena Stadı’nın yeterli olacağı düşünülüyor. 2018 Dünya Kupası stadyumları içerisinde seyircileri heyecanlandıran bir diğer stadyum da Strelka Stadı olacak. Bu stad Volga Nehri kenarında olduğu gibi 44.900 gibi bir kapasiteye sahiptir. Stadyumun Volga Nehri kıyısında inşa edilmesi nedeniyle, belki de en güzel manzaraya sahip stadyumlardan birisi olması sağlandı.

Peki 2018 Dünya Kupası için Arena Baltika, Spartak, Samara Stadyumu kullanılacak mı ?

Başkent Moskova’da bulunan en üst stadlardan bir tanesi olarak görülen Spartak Stadı; 46.990 gibi yüksek bir orana sahiptir. Bu kapasite oranı Dünya kupası maçlarına katılacak kişileri ağırlayabilecek düzeydedir. Moskova gibi bir başkent’te olması ve Spartak Stadyumu’nun çevresinin ağaçlarla kaplı olması, temiz havaya sahip olmasını sağlıyor. Samara Stadyumu’da Futbol keyfi yaşanacağı tahmin edilen statlar arasındadır. 2018 Dünya Kupası stadyumları içerisinde yer alacak bu geniş stad, Samara Stadı olacak. Stadyum Samarra kentinde olmakla birlikte, Volga ve Samara nehirlerinin kesiştiği ortak nokta olan Koroviy Adası’nda yapılmıştır. Bu Stadyumun kapasitesi 44.918 gibi bir rakama sahiptir. Bunlara ek olara Arena Baltika Stadyumu’da seyircilere futbol şöleni yaşatmak 2018 Dünya Kupası stadyumları içerisinde  hazır bulunacak.

2018 dünya kupasının kullanılacağı diğer statlar hangileridir ?

Bu yıl düzenlenecek olan Dünya Kupası’nda oynanacak statlardan bir diğeri Yubileyniy stadyumu olacak. Saransk şehrinde yer alan bu stad; 45.015 gibi bir rakama sahiptir. Ayrıca görsel olarak da adeta bir kalıp kek görüntüsü ona sempatiklik kazandırmıştır. 2018 Dünya Kupası için kullanılacak olan bir diğer stadyumda Central stadyum olacak. Bu stadyumun kapasitesi de 45.000 gibi bir rakama sahiptir.

Haziran 9, 2018: posted in Genel Yorum yapılmamış

Yorum Bırakın